czwartek, 10 grudnia 2015

Szkolenia bhp - wypadki przy pracy, zagrożenia w pracy, przepisy bhp


Każdy zawód zawiera w sobie w większym lub mniejszym stopniu pewnego rodzaju ryzyko zawodowe. Najczęściej wiąże się ono z utratą zdrowia, uszkodzeniem ciała lub innymi przykrymi dla pracownika skutkami. W naszym dzisiejszym wpisie przedstawiamy te najbardziej popularne i niebezpieczne zagrożenia, o których mówią przepisy bhp. Tu należy wiedzieć, w jaki sposób w pracy się zachowywać, a czego nie robić. Od tego przecież może zależeć nasze zdrowie lub nawet życie. Zapraszamy do lektury.

Przykłady niebezpiecznych zdarzeń – ze szkoleń bhp

Istnieje wiele zdarzeń, które mogą się okazać mało/śednio/bardzo niebezpieczne dla pracownika. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego rodzaju pracę wykonujemy, niemniej jednak każdy w pewnym stopniu odpowiedzialny jest za własne zdrowie i bezpieczeństwo – bez względu na to, czy jest to praca stolarza, magazyniera, operatora wózków jezdniowych, mechanika samochodowego czy jakiekolwiek inne stanowisko.

Zacznijmy od części przecinających, często spotykanych w zawodzie stolarza. Wiadomo, że urządzenie przecinające jest ostre i może powodować uszkodzenie ciała, ucięcie lub przecięcie. Najbardziej narażone są na takie wypadki górne kończyny, palce, dłonie. Aby zabezpieczyć się przed podobnym zjawiskiem, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik zobowiązany jest przejść kurs bhp http://szkoleniabhp.edu.pl. Pracownik magazynu, hali, operator urządzeń transportu bliskiego narażony jest na przygniecenie przez maszynę bądź ładunek, który spada z wysokości. W takich miejscach trzeba więc szczególnie uważać na głowę i ramiona, choć oczywiście inne części ciała również są narażone na szwank.

Resztę poważnych wypadków prezentuje poniższa tabela:

BHP zagrożenia na stanowisku pracy

Stanowisko
Źródło zagrożenia
Potencjalne skutki
Pracownik produkcji
Poruszające się części (dźwignie, koła zębate itp.)


Zbliżenie się do części ruchomych na stałe zamocowanych

Podnoszenie
Przygniecenie, uderzenie, przecięcie, pochwycenie, otarcie, przetarcie.

Przygniecenie, uderzenieDyskomfort, zmęczenie, dolegliwość układu ruchu
Mechanik samochodowy
Masa, stateczność pojazdu

Wyrzucane materiały o wysokiej lub niskiej temperaturze

Spaliny, dymy
Zgniecenie, przygniecenie

Oparzenie

Trudności w oddychaniu, podrażnienie, zatrucie
Elektryk
Części przewodzące napięcie
Porażenie łukiem elektrycznym, zapalenie, przebicie (ukłucie), oparzenie
Pracownik budowy
Urządzenia drgające


Hałas procesów wytwarzania
Uszkodzenie kości stawów, choroby naczyniowe

Zmęczenie, głuchota, utrata świadomości, stres
Operator przekładni
Obsługiwanie urządzeń sterowniczych
Wszelkie problemy i skutki chorobowe, stres
Górnik
Siły ciężkości (drgania powodujące zawały)
Złamania, zgniecenia, obsunięcia, uduszenie się, przysypanie

Jak widać z powyższej tabelki zagrożenia w pracy występują w naprawdę wielu zawodach – a to i tak jest na razie niewielki wycinek. Osoby chcące lub potrzebujące wykonywać pracę na stanowisku elektryka powinny przejść najpierw szkolenie SEP http://www.centrumszkolen.net/sep/

3 komentarze:

  1. Ekstra wpis. Widać, że macie na sercu dobro swoich czytelników i kursantów. Porządnie przygotowana i przekazana wiedza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Więcej ciekawych informacji na temat szkoleń BHP a także materiałów z nimi związanych, możecie znaleźć na naszym blogu http://www.centrumszkolen.net/blog-firmowy-centrum-szkolen/ znajdziecie tam też wiele informacji na temat wózków widłowych i urządzeń transportu bliskiego.

    OdpowiedzUsuń